Jakie cechy posiada dobry psychiatra?

Charakterystyczne dla naszych czasów jest coraz częstsze mówienie na głos o chorobach oraz dolegliwościach naturach psychicznej. Wszystko to z uwagi na większą świadomość społeczeństwa w tym temacie, ale też wzrost liczby chorych. Skutkuje to też rosnącymi kolejkami do lekarzy psychiatrów. To dobra wiadomość, ponieważ choroby tego typu należy leczyć i można robić to skutecznie. Poszukując specjalisty w tej dziedzinie, powinniśmy jednak wiedzieć to, jakie cechy powinien przejawiać lekarz tego typu.

Jeżeli potrzebny jest nam doświadczony psychiatra Warszawa to bez wątpienia miejsce, gdzie natrafimy na niejednego specjalistę z odpowiednim stażem i kwalifikacjami. Jak jednak wiadomo istnieje wiele czynników, które warunkują, czy diagnoza będzie trafna, a leczenie skuteczne. Bardzo istotne są również cechy, które lekarz sobą przejawia.

Doświadczenie oraz profesjonalizm

Lekarz psychiatra musi być odpowiednio wykształcony, a mowa tutaj o studiach minimum drugiego stopnia z zakresu psychiatrii. Konieczne jest także odbycie praktyk oraz pozyskanie nie mniej istotnego doświadczenia zawodowego. Bardzo ważne jest, by psychiatra nieustannie poszerzał swoją wiedzę, gdyż tylko wtedy istnieje szansa, że będzie on wzbudzał pełne zaufanie pacjentów odnośnie swych kompetencji. W tym przypadku rozległa wiedza na temat lekarstw psychiatrycznych jest bardzo ważna, a szczególnie pod kątem ich działania, skutków ubocznych, interakcji, a także stopniowego odstawienia. Poszczególni pacjenci mogą zupełnie inaczej reagować na dany lek, stąd doświadczenie jest aspektem niesamowicie ważnym, kiedy mowa o wyborze odpowiedniego leczenia farmakologicznego. Psychiatra nie może przepisywać pacjentom lekarstw bezpodstawnie, a szczególnie stosować niepotrzebnych środków lub zalecać zbyt dużych dawek.

Empatia w połączeniu z etyką zawodową

Ludzka psychika jest materią niesamowicie delikatną. Osoby uczęszczające do gabinetów psychiatrycznych, z różnych powodów odczuwają przeróżne cierpienia emocjonalne, psychiczne, a bardzo często problemy te są wynikiem pewnych traum lub zranień, których doświadczyli w przeszłości. Kluczowe okazuje się zatem to, aby z pacjentami obchodzić się bardzo delikatnie – ze spokojem, empatią oraz zrozumieniem. Bez zbędnego nacisku, zmuszania, czy też nachalności. Pomoże to zarówno ustalić bezpośrednie źródło problemu, jak i postawić diagnozę, dobrać właściwe leki, jednocześnie nie dokładając cierpień oaz stresu pacjentowi. Lekarz powinien wzbudzać pełne zaufanie pacjenta.

Dobry psychiatra, czyli konkretny, rzetelny i potrafiący słuchać

Psychiatra podczas rozmowy powinien jednocześnie obserwować zewnętrzne zachowanie pacjenta, jednak kluczem jest w trakcie wywiadu zebranie kluczowych informacji, które kolejno zostaną poddane analizie. Ważna jest tutaj życiowa sytuacja pacjenta, przyjmowane lekarstwa, choroby towarzyszące, indywidualne cechy osobowości i wiele innych. Lekarz musi potrafić słuchać z dużą uwagę, ale też bardzo jasno i z dużą dozą cierpliwości odpowiadać na wszelkie zadawane przez pacjenta pytania. Koniecznością jest wyjaśnianie istotnych aspektów dotyczących specyfiki choroby, a także przekazywanie wytycznych odnośnie przyjmowania przepisanych lekarstw oraz ścieżki terapii.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz