Jakie dyscypliny sportowe są najlepsze dla zdrowia?

Jak powszechnie wiadomo, sport to zdrowia. Amerykańscy naukowcy postanowili zbadać, jaka dyscyplina sportowa jest dla człowieka najlepsza. Spośród wielu propozycji udało im się ustalić, że kilka z nich potrafi bardzo pozytywnie wpłynąć na ludzkie ciało, a nawet je odmłodzić! Który zatem sport jest najlepszy dla zdrowia?

Najzdrowszy sport

Kiedy myśli się o najlepszej dyscyplinie sportowej, uważa się, że powinna mieć ona znakomity wpływ nie tylko na utratę zbędnych kilogramów, ale również i lepsze zdrowe oraz samopoczucie. Ponadto niektóre dyscypliny sportowe mogą wręcz odmłodzić ciało. Zwykle uważa się, że tego typu właściwości ma bieganie. Jednak jak się okazuje, ani jogging, ani jazda na rowerze czy też siłownia nie znalazły się na liście najzdrowszych dyscyplin sportowych. Naukowcy z Harvardu przeanalizowali wpływ wielu zróżnicowanych dziedzin sportu na organizm ludzki, ogólny stan zdrowia czy samopoczucie. Pod uwagę wzięli najbardziej znane ćwiczenia oraz dyscypliny, które stosuje się na konkretne partie ciała. Zbadano jak działają one na ludzi o różnych typach sylwetki i w różnym wieku. Tym sposobem wyróżniono kilka treningów, które sprawdzi się dosłownie dla każdego pokolenia! To wyjątkowe ćwiczenia, dobrze wszystkim znane. Dzięki nim można zachować młodość albo się odmłodzić i zachować dobre zdrowie oraz samopoczucie na długie lata. Jakie dyscypliny warto wprowadzić do swojej codziennej rutyny?

Pływanie – sport dla każdego

Jak wiadomo, pływanie to jeden z najlepszych, jeśli nie najlepszy, trening ogólnorozwojowy dla ciała. Na pływanie może zdecydować się dosłownie każdy. Jest to znakomita dyscyplina dla osób, które pragną wzmocnić swoje mięśnie, ale i kręgosłup. Woda stawia opór, dzięki czemu człowiek, który w niej przebywa musi włożyć więcej siły w każdy wykonywa ruch, co ma związek ze zwiększeniem wysiłku. Prócz tego warto zauważyć, że pływanie przyspiesza tętno, co poprawia wydolność serca. Ponadto skutecznie relaksuje, uspokaja i uodparnia na codzienny stres. Co ciekawe, regularne pływanie pozwala także schudnąć i wyrzeźbić piękną sylwetkę. Wystarczy około 30 minut ciągłe ruchu w wodzie, aby uzyskać zadowalający efekt.

Tai chi – rozluźniający sport z Azji

Tai chi to sport pochodzący z Azji, a ściślej mówiąc z Chin. Opiera się on na wykonywaniu precyzyjnych ruchów, które należy wykonywać w określonym tempie. Co ciekawe, początkowo tai chi nosiło nazwę tai chi chuan, czyli chiński boks cieni. Trening tai chi to powolne i płynne ruchy, które łączy się z relaksującymi głębokimi oddechami. Dyscyplina ta sprawdzi się w przypadku każdego, ponieważ trening ten nie jest wyczerpujący. Tai chi wpływa kojąco zarówno na ciało, jak i umysł. Dzięki tym ćwiczeniom osoba uczy się racjonalnego myślenia i staje się bardziej rozsądna. Zdaniem niektórych tai chi przypomina ćwiczenia rozciągające i medytację.

Ćwiczenia mięśni kegla – poprawa komfortu życia

Ćwiczenia te są nie tylko ważne dla kobiet, ale i mężczyzn. Wzmacniają grupę mięśni znajdujących się wokół miednicy, które mają za zadanie chronić pęcherz, jelita i macicę. Ćwiczenia mięśni kegla są bardzo proste i można je wykonywać zawsze podczas siedzenia za biurkiem. Wystarczy raz zaciskać a raz wolno opuszczać mięśnie, które służą do powstrzymywania moczu (na 3 sekundy). Każdego dnia warto wykonywać jedną serię po 10 powtórzeń.

Chodzenia – przyjemna dyscyplina bez wysiłku

Znakomitym treningiem są również… spacery. Chodzenie to sport, który nie wymaga zbyt wiele wysiłku. Jednak warunek jest jeden. Każdego dnia należy spacerować minimum 30 minut. Tylko wtedy chodzenie przynosi zaskakujące korzyści dla ciała. W ten sposób można dotlenić mózg czy też spalić zbędne kalorie. Taki trening wspomaga również pamięć i koncentrację, a także poprawia samopoczucie. Jeśli ktoś oczekuje szybkich efektów, powinien zdecydować się na godzinny spacer każdego dnia. 

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz