Jak wyglądają i działają nowoczesne aparaty słuchowe?

Dzisiejsze aparaty słuchowe znacznie różnią się od tych, które stosowane były przed laty. Co mogą zaoferować producenci?

Problemy ze słuchem wymagają zastosowania odpowiednich urządzeń, aby poprawić jego jakość. Za pomocą nowoczesnych aparatów słuchowych można uzyskać bardzo dobry efekt – nie tylko pogłośnienia dźwięków, które dotychczas były stłumione, ale również redukcję szumów i hałasów. Do wyboru jest wiele różnych modeli, na przykład jak aparat słuchowy – jednego z liderów w produkcji tego typu sprzętu.

Wskazania do noszenia aparatu słuchowego

Noszenie aparatu słuchowego wskazane jest przede wszystkim u osób, u których doszło do ubytku słuchu. Taki problem dotyka głównie seniorów, lecz również problemy ze słyszeniem mają osoby młodsze, na przykład te, które pracują w głośnym otoczeniu.  Aby określić, czy konieczny jest aparat słuchowy, należy wykonać wcześniejsze badania słuchu. Obecnie można wykonać je w wielu punktach – także prywatnych gabinetach. W wielu przypadkach są one bezpłatne, dlatego nie trzeba szykować się na znaczny wydatek. Podczas badania słuchu pacjent zakłada słuchawki i proszony jest o naciskanie przycisku wtedy, gdy usłyszy dźwięk. Stosuje się też inne metody diagnostyczne. Na podstawie uzyskanych wyników dobiera się następnie właściwy aparat słuchowy oraz jego parametry pracy.

Aparaty słuchowe – zewnętrzne i wewnątrzuszne

W sprzedaży można znaleźć różne rodzaje aparatów słuchowych, które mogą być dopasowane indywidualnie do konkretnych potrzeb pacjenta, jego stylu życia, rodzaju i stopnia ubytku słuchu.

Podstawowy podział to:

  • aparaty słuchowe zewnętrzne
  • aparaty słuchowe wewnątrzuszne

Powyższe aparaty słuchowe różnią się pomiędzy sobą swoją konstrukcją oraz przeznaczeniem. Także ich budowa ma wpływ na ich wygląd, w tym dyskrecję, oraz na sposób pielęgnacji. Najlepsze z nich to aparaty cyfrowe, które wyposażone są w mikrokomputery, dzięki którym można regulować parametry związane z dźwiękami, na przykład zredukować szumy, hałas. Także mogą być połączone przez Bluetooth z różnymi urządzeniami zewnętrznymi, na przykład smartfonem, telewizorem.

Aparaty zewnętrzne

Aparaty zewnętrzne umieszczane są na zewnątrz uszu. Są one umieszczane na zewnątrz małżowiny usznej, natomiast do środka ucha prowadzi wtedy specjalny przewód. Nowoczesne aparaty zewnętrzne są lekkie, a także komfortowe w użytkowaniu. Także nie rzucają się w oczy – mogą być dopasowane pod kątem kolorystyki do odcienia skóry użytkownika. Takie urządzenia mogą być używane w przypadku każdego typu wady słuchu. Pojemne baterie lub akumulatory przekładają się na ich długi czas pracy.

Aparaty wewnętrzne

Aparaty wewnątrzuszne są z kolei dyskretne – mogą być umieszczone całkowicie w przewodzie słuchowym, dlatego nie rzucają się w oczy. Są indywidualnie dopasowane do kształtu wnętrza uszu. Takie aparaty są bardzo skuteczne w redukcji problemów ze słuchem, lecz warto wskazać, że nie zawsze są one efektywne w przypadku znacznych wad słuchu. Kluczowe jest zatem indywidualne dopasowanie tego typu wyposażenia do potrzeb pacjenta.

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

  1. Adrian pisze:

    Nowoczesnych aparatów słuchowych zupełnie nie widać. I jest to najważniejsze. Mój brat obecnie nosi aparaty słuchowe na obu uszach oraz sobie ceni to, ze nie sa widoczne ( aby je zobaczyć trzeba się nieźle przyparzeć czy ma je na sobie….).

    Wiąze się to z większym kosztem, ale warto jest skontaktować się z salonem, który pomoże w uzyskaniu zniżki z narodowego funduszu zdrowia. W koncu jest to spora pomoc finansowa.

Dodaj komentarz