USG piersi – na czym polega i kiedy warto je wykonać?

Wczesne wykrycie nowotworów piersi pozwala na ich skuteczne leczenie. Jednym z ważnych badań jest wtedy USG piersi. Co warto o nim wiedzieć?

Poza mammografią badanie ultrasonograficzne piersi jest główną procedurą prowadzoną w celu oceny ich struktury oraz w celu wykrywania zmian mogących świadczyć o rozwijających się dolegliwościach. Gdy wskazane jest USG piersi Kraków to miasto, gdzie można wykonać je od ręki. Kiedy należy się na nie zdecydować? Jak wygląda procedura?

 

Czym jest USG piersi?

Badanie ultrasonograficzne piersi, czyli w skrócie określane jako USG piersi albo też USG sutka jest procedurą wykorzystującą aparat USG. Na podstawie fal ultrasonograficznych badanie to pozwala na obrazowanie struktur piersi i umożliwia wykrywanie nawet niewielkich zmian, jakie w nich powstają, na przykład guzków.

 

USG piersi jest badaniem nieinwazyjnym, niewymagającym żadnego przygotowania, bezbolesnym, a przy tym bardzo pomocnym we wczesnym diagnozowaniu dolegliwości dotykających kobiet.

 

Pacjentkom chcącym wykonać USG piersi Kraków umożliwia zapisanie się na procedurę w ramach ubezpieczenia NFZ oraz prywatnie.

 

USG piersi – wskazania do badania

Badania ultrasonograficzne piersi prowadzone są nie tylko wtedy, gdy pojawiają się konkretne wskazania, ale również profilaktycznie, aby wykrywać zmiany na wczesnym etapie ich powstawania.

 

U kobiet poniżej 30. roku życia badanie USG powinno być prowadzone raz na 2-3 lata, natomiast powyżej 30. roku życia raz na 1-2 lata. U kobiet powyżej 40. roku życia prowadzi się także badania mammograficzne, które mogą być uzupełniane o USG sutka.

 

Wskazaniami do częstego prowadzenia badania są też obciążenie genetyczne w bliskiej rodzinie, stwierdzenie mutacji genów BRCA1/BRCA2, stosowanie antykoncepcji hormonalnej.

 

Poza profilaktyką na badanie USG piersi w Krakowie lub w innym mieście warto zdecydować się wtedy, gdy pojawiają się konkretne wskazania do jego wykonania.

 

Wskazania do wykonania USG piersi:

  • wyczuwalne w piersiach zmiany, na przykład guzki, zgrubienia
  • utrzymująca się bolesność piersi
  • wycieki substancji z brodawki sutkowej
  • powiększenie pachowych węzłów chłonnych
  • zmiany w wielkości i kształcie piersi
  • owrzodzeni brodawek, ich zaczerwienienie, wciągnięcie
  • urazy w obrębi biustu
  • przed planowanymi zabiegami na piesiach, na przykład przy ich powiększeniu, plastyce
  • przeprowadzanie biopsji piersi

 

Jak wygląda badanie USG piersi?

Dla kobiety badanie USG gruczołu piersiowego nie powoduje dolegliwości bólowych i nie wymaga przygotowania. Procedura ta może być wykonana w ramach standardowego badania ginekologicznego, ale również można zapisać się na nią niezależnie od niego.

 

Podczas badania lekarz pokrywa skórę żelem do USG i przesuwa po niej głowicę. Na ekranie może zobaczyć wtedy strukturę piersi.

 

Gdzie można wykonać USG piersi?

Gdy chodzi o USG piersi Kraków jest miastem, w którym badanie to można przeprowadzić w wielu punktach – prywatnie i na NFZ.

 

Kobiety chcące wykonać badanie USG piersi w Krakowie jak najszybciej, mogą przeprowadzić je nawet z dnia na dzień w placówkach prywatnych, których adresy dostępne są w internecie.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz