USG piersi – na czym polega i kiedy warto je wykonać?
Wczesne wykrycie nowotworów piersi pozwala na ich skuteczne leczenie. Jednym z ważnych badań jest wtedy USG piersi. Co warto o nim wiedzieć?
Poza mammografią badanie ultrasonograficzne piersi jest główną procedurą prowadzoną w celu oceny ich struktury oraz w celu wykrywania zmian mogących świadczyć o rozwijających się dolegliwościach. Jak wygląda procedura badania USG?
Czym jest USG piersi?
Badanie ultrasonograficzne piersi, czyli w skrócie określane jako USG piersi albo też USG sutka jest procedurą wykorzystującą aparat USG. Na podstawie fal ultrasonograficznych badanie to pozwala na obrazowanie struktur piersi i umożliwia wykrywanie nawet niewielkich zmian, jakie w nich powstają, na przykład guzków.
USG piersi jest badaniem nieinwazyjnym, niewymagającym żadnego przygotowania, bezbolesnym, a przy tym bardzo pomocnym we wczesnym diagnozowaniu dolegliwości dotykających kobiet.
Pacjentkom chcącym wykonać USG piersi Kraków umożliwia zapisanie się na procedurę w ramach ubezpieczenia NFZ oraz prywatnie.
USG piersi – wskazania do badania
Badania ultrasonograficzne piersi prowadzone są nie tylko wtedy, gdy pojawiają się konkretne wskazania, ale również profilaktycznie, aby wykrywać zmiany na wczesnym etapie ich powstawania.
U kobiet poniżej 30. roku życia badanie USG powinno być prowadzone raz na 2-3 lata, natomiast powyżej 30. roku życia raz na 1-2 lata. U kobiet powyżej 40. roku życia prowadzi się także badania mammograficzne, które mogą być uzupełniane o USG sutka.
Wskazaniami do częstego prowadzenia badania są też obciążenie genetyczne w bliskiej rodzinie, stwierdzenie mutacji genów BRCA1/BRCA2, stosowanie antykoncepcji hormonalnej.
Poza profilaktyką na badanie USG piersi w Krakowie lub w innym mieście warto zdecydować się wtedy, gdy pojawiają się konkretne wskazania do jego wykonania.
Wskazania do wykonania USG piersi:
- wyczuwalne w piersiach zmiany, na przykład guzki, zgrubienia
- utrzymująca się bolesność piersi
- wycieki substancji z brodawki sutkowej
- powiększenie pachowych węzłów chłonnych
- zmiany w wielkości i kształcie piersi
- owrzodzeni brodawek, ich zaczerwienienie, wciągnięcie
- urazy w obrębi biustu
- przed planowanymi zabiegami na piesiach, na przykład przy ich powiększeniu, plastyce
- przeprowadzanie biopsji piersi
Jak wygląda badanie USG piersi?
Dla kobiety badanie USG gruczołu piersiowego nie powoduje dolegliwości bólowych i nie wymaga przygotowania. Procedura ta może być wykonana w ramach standardowego badania ginekologicznego, ale również można zapisać się na nią niezależnie od niego.
Podczas badania lekarz pokrywa skórę żelem do USG i przesuwa po niej głowicę. Na ekranie może zobaczyć wtedy strukturę piersi.
Gdzie można wykonać USG piersi?
Gdy chodzi o USG piersi Kraków jest miastem, w którym badanie to można przeprowadzić w wielu punktach – prywatnie i na NFZ.
Kobiety chcące wykonać badanie USG piersi w Krakowie jak najszybciej, mogą przeprowadzić je nawet z dnia na dzień w placówkach prywatnych, których adresy dostępne są w internecie.