Sposoby na bolący kręgosłup

Bolące plecy i kręgosłup to zmora współczesnego świata. Siedzący tryb życia, praca przed komputerem, home office w nieprzystosowanych do tego warunkach, brak ruchu – to tylko kilka przykładów przyczyn tego stanu rzeczy. Jakie są sprawdzone i skuteczne sposoby na bolący kręgosłup?

Ruch to zdrowie

Eksperci oszacowali, że 8 godzin spędzonych w pozycji siedzącej neutralizuje minimum 1 godzina ruchu. Gdy pogoda dopisuje można się wybrać na spacer, z kolei w deszczowe lub śnieżne dni warto potrenować w domu – np. z ulubioną trenerką i darmowym tutorialem w serwisie YouTube. 

Uzdrawiająca moc dotyku, czyli masaż

Ogromnym wsparciem, wytchnieniem i relaksem jest masaż. Rodzajów masażu jest całe mnóstwo – warto wybrać taki, który odpowiada naszym preferencjom. Może to być masaż leczniczy, relaksacyjny, gorącymi kamieniami lub czekoladą, z olejkami eterycznymi. Jeśli cierpimy na ból pleców, to najlepiej udać się do gabinetu masażu prowadzonego przez wykwalifikowanego specjalistę – np. z dziedziny rehabilitacji lub ortopedii. 

Joga

Moda na jogę trwa w najlepsze. Okres pandemii sprawił, że coraz więcej osób ćwiczy jogę w domu – z filmikami instruktażowymi lub pod okiem trenera online Jogę można uprawiać, bez względu na naszą kondycję czy stan zdrowia, jest wskazana również u osób ze skrzywieniem kręgosłupa. Delikatne ćwiczenia rozciągające i rozluźniające napięte plecy, kark, ramiona warto wykonywać regularnie, a gdy pojawi się ból to nawet codziennie. Niewiele trzeba, by zacząć trenować tę dyscyplinę – najprostsza, niewielka mata do ćwiczeń i wygodny strój: dres czy legginsy, w zupełności na początek wystarczą. 

Zmiana pozycji 

Eksperci są zgodni co do tego, że pracując długo w pozycji siedzącej, zalecana jest zmiana pozycji. Warto raz na jakiś czas wstać, rozprostować nogi i kręgosłup lub przesiąść się z krzesła biurowego na piłkę. W domu, jeśli jesteśmy w trybie home office, można opracować sobie w mieszkaniu całą ścieżkę zdrowia dla naszego kręgosłupa: 8-godzinny cykl pracy rozpocząć przy biurku, później przenieść się na kanapę, a potem do stołu w jadalni. 

Dieta 

Jedną z przyczyn bólu pleców – poza siedzącym trybem życia – jest nadwaga. Nadmiar kilogramów to dodatkowe obciążenie dla kręgosłupa. Wsparciem w innych działaniach: jodze, spacerach czy masażach, będzie dieta redukcyjna, a następnie utrzymanie masy ciała na stałym, zdrowym poziomie.

Odżywczy sen

Sen to czas, gdy cały nasz organizm może się zregenerować oraz odpocząć. By był on efektywny i odżywczy dla naszego kręgosłupa, warto zorganizować odpowiednie warunki. Dobry materac do spania, który nie zapada się pod naszym ciężarem i poduszka (na rynku dostępne są specjalne modele ortopedyczne) to podstawa, by spać zdrowo i komfortowo.

Ćwiczenia na mięśnie brzucha

Wiele osób, które borykają się z bólem pleców, zapomina o ćwiczeniach mięśni brzucha. To właśnie one “trzymają” cały kręgosłup. Warto więc zadbać, by było one w dobrej kondycji, bo nie od dziś wiadomo, że silne mięśnie brzucha to zdrowy i mniej obciążony kręgosłup. 

Może Ci się również spodoba

3 komentarze

 1. Anna pisze:

  Hej, znacie może jakies kremy, masci przeciwbólowe, mogące pomoc w okropnym bólu nóg?? Tata ma zjechany kręgosłup, do tego cukrzycę i miażdżyce i to wszystko do kupy sprawia że nogi odnawiają mu chwilami posłuszeństwa, tak silny jest ten ból… Próbował już praktycznie wszystkiego typu Opokany i tym podobne, z marnym skutkiem niestety… Może macie coś sprawdzonego, skutecznego..?

 2. Daria pisze:

  Maści przeciwbólowe nie pomogą w miażdżycy i cukrzycy, a to te choroby plus kręgosłup wywołują ten ból, potrzebny diabetolog, neurolog, rehabilitacja. Tata na pewno powinien udać się do specjalisty. Inaczej sam sobie zaszkodzi….

 3. Martyna pisze:

  Niech zrobi rezonans magnetyczny, mój mąż miał problemy z noga przez przepukline kręgosłupa.

  Można również poczytać sobie o kinezjotapingu…. Warte spróbowania, mnie osobiście bardzo pomaga.

Dodaj komentarz