Kiedy konieczne jest USG bioderek u dziecka?

Niewłaściwy rozwój bioderek u dziecka może prowadzić do powstania poważnych wad ortopedycznych. 

Dzięki nowoczesnej diagnostyce można szybko, skutecznie i bezboleśnie diagnozować różne dolegliwości już u najmłodszych dzieci. Jednym z podstawowych badań jest USG stawów biodrowych, czyli USG bioderek, inaczej preluksacja. W jakim celu prowadzone jest to badanie? Jak przebiega? Czy trzeba się do niego specjalnie przygotowywać? Gdzie można wykonać USG bioderek w Warszawie?

Nóżki niemowlaka

Czym jest USG bioderek u noworodka?

Badanie określane jako preluksacja, czyli USG stawów biodrowych u dzieci ma na celu kontrolę rozwoju stawów biodrowych u niemowląt. Nieprawidłowy rozwój może powodować poważne dolegliwości w dalszym życiu dziecka, które przekładają się na problemy z poruszaniem się. Badanie to ma na celu wczesne wykrycie nieprawidłowości, aby szybko wdrożyć odpowiednie leczenie.

USG bioderek to badanie ultrasonograficzne, czyli przeprowadzane jest z wykorzystaniem ultrasonografu – aparaty USG. To aparat, który emituje falę ultradźwięków, aby na tej podstawie obrazować tkanki. To badanie bezbolesne, niewymagające specjalnego przygotowania, które wyróżnia się także dużą dokładnością. Można wykonać również zdjęcia i wydruki badanych obszarów.

Kiedy konieczne jest wykonanie badania USG bioderek?

Badanie jak USG bioderek przeprowadzane jest 3 razy, a niektórzy lekarze zalecają, aby zostało ono wykonane nawet 4 razy.

Częstotliwość badań USG bioderek u niemowlęcia:

  • pierwsze badanie powinno być wykonane w 6. tygodniu życia dziecka, najpóźniej do 12. tygodnia życia dziecka
  • drugie badanie powinno się wykonać w 3. miesiącu życia dziecka
  • trzecie badanie prowadzi się wtedy, gdy dziecko zacznie chodzić samodzielnie

Dodatkowe badanie można przeprowadzić pomiędzy 6. a 9. miesiącem życia dziecka. 

W przypadku, gdy podczas badania lekarz zauważy nieprawidłowości, może zalecić również przeprowadzenie badania w innej częstotliwości, na przykład co miesiąc. Warto też wskazać, że wtedy, gdy dziecko urodziło się w pozycji pośladkowej albo w rodzinie występowały wady rozwojowe bioder, pierwsze badanie USG przeprowadza się jeszcze na oddziale, zanim matka z dzieckiem wyjdą ze szpitala.

Jak wygląda badanie USG bioderek u dziecka?

Podczas badania ultrasonograficznego stawów biodrowych u dziecka jest ono odpowiednio układane pod różnymi kątami, aby lekarz mógł uzyskać czytelny obraz. Miejsce prowadzenia badania jest smarowane bezpiecznym żelem do USG. Dodatkowo USG bioderek jest uzupełnione o badanie dynamiczne. W jego trakcie lekarz porusza nóżkami dziecka, aby skontrolować, czy jego stawy rozwijają się prawidłowo. Wynik badania USG bioderek zapisywany jest w skali Grafa, która wyróżnia cztery różne poziomy: typ I, typ II, typ III, typ IV. Lekarz udziela również odpowiednich wskazówek, jak dbać o bioderka u dziecka, na przykład przez zakładanie pieluszek. Gdy zauważa niepokojące zmiany, kieruje rodziców na dalszą diagnostykę oraz do specjalisty.

Jak przygotować dziecko do badania USG bioderek?

Badanie bioderek u dziecka nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony rodziców oraz dziecka. Można wykonać je w dowolnym momencie i nie ma ono żadnych przeciwwskazań. Przed wizytą w gabinecie w celu wykonania badania warto założyć dziecku łatwe do zdjęcia ubranko, aby można było szybko je rozebrać, a potem ubrać.

Gdzie wykonać USG bioderek w Warszawie?

Obecnie USG bioderek w Warszawie prowadzone jest w wielu placówkach. Z badania można skorzystać w ramach NFZ oraz w prywatnych placówkach medycznych.

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

  1. Lena pisze:

    Usg bioderek jest koniecznie zawsze 🙂 Trzeba przebadać dizecko i zobaczyć jak wygladają jego stawy, bo mozna odpowiednio wczesniej powziac rehabilitacje. Niestety na fundusz obecnie trudno jest sie dostać. Sama byłam z dzieckiem ostatnio prywatnie.

Dodaj komentarz