Najlepsze sposoby radzenia sobie ze stresem

Stres to ogromny i bardzo powszechny problem w dzisiejszych czasach. Dotyka zarówno dorosłych, jak i dzieci. Powoduje go wiele czynników, które najbardziej i najczęściej można doświadczyć żyjąc w wielkich miastach, ale nie tylko. Stres należy obecnie do chorób cywilizacyjnych i dotknie niemal każdego szybciej bądź później, dlatego warto poznać skuteczne sposoby radzenia sobie z nim. Właściwa walka ze stresem sprawi, że nasze życie stanie się łatwiejsze.

Przyczyny i skutki stresu

Człowiek może odczuwać stres z różnych powodów. Do najpopularniejszych należą – szybkie tempo życia, za którym trudno nadążyć; przerastająca ilość obowiązków do wykonania w ciągu dnia (zarówno w pracy, jak i w domu); wysokie oczekiwania wobec siebie i oczekiwania innych czy nadmiar bodźców oraz brak czasu i odpowiedniego miejsca na odpoczynek w ciągu tygodnia. Niewielki stres potrafi wielu zmotywować do działania, ale gdy jest silny i ciągle odczuwany może przynieść jedynie negatywne skutki. Osoby żyjące z permanentnym stresem zwykle mają problemy z bezsennością, są rozkojarzone, trudno im się skoncentrować, często boli je głowa i odczuwają niepokój, są zmęczone, wszystko je irytuje, mają ciągle zły nastrój i mogą popaść nawet w depresję, mieć nerwicę lub myśli samobójcze. Z tych powodów właśnie nie wolno pod żadnym pozorem bagatelizować stresu.

Jak walczyć ze stresem?

Jedną z najważniejszych rzeczy w walce ze stresem jest dobre nastawienie. Mimo wszystko powinniśmy próbować być pozytywni i skupiać się na tym, co nas cieszy oraz na naszych sukcesach, nawet tych najdrobniejszych. Myślenie o pozytywnych rzeczach pomaga przetrwać nawet największe wyzwania. Jeśli zaś chodzi o inne, skuteczne sposoby radzenia sobie ze stresem, należą do nich:

  • dieta – zdrowa dieta, dzięki której nasz organizm będzie właściwie odżywiony sprawi, że staniemy się bardziej odporni na czynniki zewnętrzne, do których należy także stres. Jak należy się odżywiać? Trzeba postawić przede wszystkim na warzywa i owoce oraz artykuły z dużą zawartością magnezu. Należy również zrezygnować z alkoholu.
  • suplementy – dobrym sposobem jest również dołączenie do pełnowartościowej i różnicowej diety odpowiednich suplementów diety.
  • sport – wysiłek fizyczny sprawia, że w organizmie wydzielają się hormony szczęścia, czyli endorfiny. Są one nam bardzo potrzebne, gdy się stresujemy. Dzięki regularnym ćwiczeniom rozładowujemy napięcie i poprawiamy swoje samopoczucie, na dodatek wpływamy także pozytywnie na nasz wygląd zewnętrzny, co może być kolejnym czynnikiem motywacyjnym do ćwiczeń.
  • relaks – ze stresem pozwala walczyć odpoczynek i relaks. Można zdecydować się na jakieś hobby, które odciągnie nasze myśli od codzienności, takie jak czytanie, oglądanie seriali czy malowanie. Istnieją również pewne techniki relaksacyjne, które sprawiają, że człowiek szybko się relaksuje, np. joga, tai chi, ćwiczenia oddechowe, medytacja itd. Zrelaksować pomaga się również ciepła i długa kąpiel w wannie.
  • sen – nie zapomnijmy o spaniu. Aby dobrze się czuć należy sypiać co najmniej 7 godzin dziennie. Wysypianie się to doskonały sposób na rozładowanie napięcia i zyskanie energii.
  • spotkania z rodziną i przyjaciółmi – walczyć ze stresem można również spotykając się z bliskimi. Skupienie się na rodzinie i przyjaciołach, dobra zabawa i żarty to kolejny skuteczny sposób na relaks, dobre samopoczucie i walkę ze stresem.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz