Ortopeda – co leczy i kiedy warto się do niego udać?
Problemy z układem ruchu wymagają konsultacji ze specjalistą w tym właśnie zakresie. Kiedy udać się do lekarza ortopedy?
Ortopedia jest jedną z głównych specjalności medycznych, która skupia się na układzie ruchu. Lekarze zajmujący się ortopedią zajmują się różnymi dolegliwościami, między innymi urazami, wadami, zapaleniami czy zakażeniami. Obecnie z pomocy lekarzy z tą specjalizacją można skorzystać w wielu miejscowościach, na przykład ortopeda w Oświęcimiu jest dostępny dla pacjentów w tej lokalizacji.
Czym zajmuje się ortopeda?
Lekarz o specjalności ortopedy zajmuje się w swojej praktyce zróżnicowanymi dolegliwościami kości, mięśni, stawów, więzadeł, nerwów i naczyń. Ortopeda może zajmować się schorzeniami dotykającymi narządu ruchu, ale również urazami, które mogą powstać na skutek wypadków. W ramach swojej praktyki lekarz ortopeda zajmuje się zarówno diagnozowane, jak i leczeniem dolegliwości narządu ruchu z wykorzystaniem do tego celu różnych metod – od stosowania ortez lub gipsu, poprzez prowadzenie odpowiednich działań fizycznych, a skończywszy na terapiach farmakologicznych i zabiegach operacyjnych.
Kiedy udać się do ortopedy?
Wizyta u ortopedy wskazana jest wtedy, gdy pojawiają się dolegliwości dotyczące układu ruchu. To zarówno urazy, jak i inne objawy, które mogą świadczyć o rozwijających się dolegliwościach.
Wskazania do wizyty u ortopedy:
- dolegliwości bólowe
- ograniczenia w ruchu
- zesztywnienia
- stłuczenia
- skręcenia
- złamania
- wady postawy, stóp
- utykanie
Oczywiście to jedynie przykładowe objawy, jakie wymagają konsultacji z lekarzem o specjalności ortopedii. Wówczas może on przeprowadzić dokładne badania i na postawie wyników wskazać, co może być przyczyną objawów doświadczanych przez pacjenta. Następnie może również wdrożyć właściwe leczenie.
Jakie dolegliwości leczy ortopeda?
Ortopeda w swojej praktyce zajmuje się różnymi dolegliwościami, jakie dotykają pacjentów. Może on skupiać się na pacjentach dorosłych, ale również może specjalizować się w diagnostyce i leczeniu dzieci – dostępny jest także dziecięcy ortopeda..
Wybrane choroby, które leczy ortopeda:
- choroby zapalne stawów oraz kości
- dyskopatie
- martwica kości
- mineralizacja kości
- nowotwory kości
- choroba Dupuytrena
- choroba Olliera
- choroba Scheuermanna
- płaskostopie
- przeciążenia
- przepuklina
- rwa kulszowa
- skręcenia
- uszkodzenia kolan
- wady postawy
- wady wrodzone układu ruchu
- złamania
- zmiany zwyrodnieniowe
- zwichnięcia
Poza schorzeniami na powyższej liście ortopeda może zająć się również terapią innych dolegliwości, jakie dotykają układu ruchu człowieka.
Jak wybrać dobrego ortopedę?
Obecnie do ortopedy można udać się w ramach NFZ lub skorzystać z konsultacji prywatnych. W pierwszym wariancie konieczne jest otrzymanie skierowania, na przykład od lekarza rodzinnego – nie dotyczy to sytuacji, gdy konieczna jest natychmiastowa pomoc, na przykład przy złamaniu. Z kolei prywatnie ortopeda w Oświęcimiu pomoże bez konieczności donoszenia skierowania od innego lekarza. Dzisiaj wielu pacjentów decyduje się na wizyty u lekarza prywatnego. Głównym atutem jest w tym przypadku krótszy czas oczekiwania na wizytę. Często zdarza się, że ortopeda może przyjąć pacjenta jeszcze tego samego tygodnia, a nawet z dnia na dzień, gdy konieczna jest szybka pomoc.
Adresy gabinetów ortopedycznych można znaleźć w internecie wraz z opiniami na temat lekarzy.
Witam! Czy komuś z was zdarzyła się tak paskudna kontuzja jak zwichnięcie Mostkowo obojczykowe? I czy udało się komuś wrócić po czymś takim na siłownię?
Dodam, ze jestem osobą ćwiczącą i zastanawiam się czy taka kontuzja mi nie zaszkodzi w dalszym prowadzeniu ćwiczeń….