Zastosowanie botoksu w medycynie

Botoks większości osób kojarzy się głównie z zabiegami medycyny estetycznej polegającymi  na wypełnieniu zmarszczek. Substancja ta jest bardzo popularna w salonach do usuwania zmarszczek. Była to pewnego rodzaju rewolucja, że można się ich pozbyć bez użycia skalpela.

Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że botoks służy nie tylko usuwaniu zmarszczek, ale pełni również ważną rolę w medycynie. Stosowany jest do leczenia wielu schorzeń. 

Do leczenia jakich chorób wykorzystuje się toksynę botulinową?

 

Toksyna botulinowa czyli popularny botox wykorzystywany jest do leczenia na przykład choroby Parkinsona. W tym przypadku dawki podaje się domięśniowo, indywidualnie do konkretnego przypadku. Podanie botoksu domięśniowo pozwala pacjentom w lepszy i łatwiejszy sposób poruszać się, ponieważ substancja ta ogranicza drżenie oraz napięcie mięśniowe. Ponadto ma działanie przeciwbólowe. Pacjenci którym podano toksynę botulinową stwierdzili iż poprawił się ich komfort życia. Efekty utrzymują się w tym przypadku przez kilka miesięcy.

Botoks to również pomoc w przypadku bruksizmu. Bruksizm to zaciskanie oraz tarcie zębami żuchwy o zęby  szczęki. Powoduje to niszczenie zębów, pękanie szkliwa ponadto zmiany zwyrodnieniowe w stawach. Efekty widoczne są po kilku dniach i utrzymują się nawet do pół roku. 

Bardzo pomocne jest również stosowanie botoksu przy migrenie ponieważ działa ona jako środek przeciwbólowy o wydłużonym działaniu. Toksyna botulinowa blokuje zakończenia nerwowe przez co mózg nie odbiera informacje o bólu. Zastrzyki powtarzane są średnio co 3,4 miesiące aby efekt przeciwbólowy mógł się utrzymać jak najdłużej. Zwłaszcza przy silnych bólach migrenowych oraz częstych toksyna botulinowa znacznie poprawia codzienne funkcjonowanie podnosi jakość życia przez co pacjenci mogą chodzić na pewien czas odetchnąć od uporczywego bólu jakim jest migrena. 

Botoks jest również pomocny przy leczeniu zeza. Rozluźnia on mięśnie gałki przez co mogą się one ustawić prawidłowo

Botoks to również pomoc przy nadmiernej potliwości. Blokuje on przewodnictwo nerwowe gruczołowe stosuje się go w miejscu w którym występuje nadmierne pocenie na przykład na dłoniach bądź stopach. Efekty utrzymują się do kilku miesięcy. Po tym czasie stopniowo odblokowuje się produkcja potu i powraca stan wszedł zastosowania toksyny botulinowej 

Toksyna botulinowa jest popularna w neurologii ponieważ wykorzystuje się do leczenia również stwardnienia rozsianego, dystonii, udaru mózgu, dziecięcego porażenia mózgowego

Zastosowanie botoksu w medycynie estetycznej. 

W medycynie estetycznej botox jest wykorzystywany do łagodzenia zmarszczek mimicznych takich jak kurze łapki, zmarszczki na czole, lwia zmarszczka. Wstrzyknięcie botoksu pozwala przez kilka miesięcy czy się gładką, elastyczną skórą, która z pewnością będzie wyglądała młodziej. Przy pomocy botoksu można również unieść opadające kąciki ust. Botoks podawany jest punktowo w wybrane mięśnie które wymagają relaksacji. Delikatnie osłabiony mięsień nie powoduje załamania na powierzchni skóry, przez co zmarszczki nie pogłębiają się a skóra zyskuje  czas na regenerację oraz wygładzenie. 

Nie jest prawdą, że tylko osoby starsze korzystają z dobrodziejstw botoksu. Korzystają z niego również osoby młode jako profilaktyka zmarszczek. Podanie substancji takiej jak  toksyna botulinowa nie wymaga specjalnego przygotowania czy badań. Lekarz przeprowadza wywiad medyczny na podstawie którego kwalifikuje do przeprowadzania zabiegu bądź nie. Ponadto przedstawia ewentualnie przeciwwskazania do wykonania zabiegu. Przed wstrzyknięcie botoksu skóra jest dezynfekowana oraz odtłuszczona. Nie ma konieczności podawania znieczulenia miejscowego. Wystarczy schłodzić skórę lodem.

 Ceny zabiegów z udziałem botoksu są zróżnicowane w zależności od ilości oraz miejsca jego podania. 

 

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

  1. Irma pisze:

    Sama regularnie chodzę na botoks na napotliwość na dłonie… Nie mam takiego problemu w innych częściach ciała ale dłonie pocą mi sie niesamowicie i nic na mnie tak dobrze nie wpływa jak wlasnie zabieg botoksu, Z którego rezultatów jestem bardzo zadowolona.

    Może i nie kosztuje to niewiele ale jakie mam inne rozwiązanie skoro nic innego nie pomaga?

Dodaj komentarz